„między–przestrzeń” w Galerii EL, wernisaż 8 września, godz. 18.00, Elbląg

Categories:  [POLE SZTUKI]

W czwartek, 8 września br., Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu stanie się wyjątkowym miejscem dla „site-specific”, dziedziny sztuki dedykowanej konkretnemu miejscu, tworzonej z myślą o – i funkcjonującej tylko w – konkretnej przestrzeni.

W EL znajdą się prace dziesięciu międzynarodowych artystów – przedstawicieli sztuki bezprzedmiotowej, w środowisku których od lat działa Jacek Przybyszewski, kurator tej wystawy.

Artyści już zapoznali się z galerią, by w wybranym przez siebie miejscu stworzyć współgrające z nim indywidualne konstrukcje. W galerii od ok. tygodnia trwają intensywne przygotowania do wernisażu, który rozpocznie się o godz. 18.00 w czwartek 8 września. Już teraz serdecznie na niego zapraszamy.

bg1

Artyści, którzy zrealizowali w El swoje prace, to: Richard van der Aa, John Adair, Pam Aitken, Marcus Bering, Roland Orépük, Charles Payan, Jacek Przybyszewski, Margaret Roberts, Bogumiła Strojna, Jacques Weyer.

john1

We wstępie do katalogu tej wystawy jedna z artystek, biorących w niej udział – Margaret Roberts, pisze:

„Przedmiotowy projekt realizowany w Galerii EL zawiera elementy modelu krytyki instytucjonalnej, ponieważ obierając za miejsce realizacji właśnie tę elbląską galerię, nawiązuje on do jej roli jako spadkobiercy i kustosza historycznego zaangażowania w działania sztuki krytycznej, które miały miejsce w Elblągu w latach 60-tych ubiegłego stulecia (…). 50 lat później kontekst społeczno-polityczny jest już zupełnie inny, ale projekt podkreślający przestrzenny aspekt Galerii EL implikuje powiązania z wydarzeniami minionych dekad, po części podkreślając ich trwałe, historyczne znaczenie, a po części zapewniając kontekst, który pomaga wytłumaczyć jego własne cele.

(…)

W roku 2011 południową nawę budynku wzbogacono o dwupoziomową szklaną emporę, celowo naznaczając wnętrze stylistycznie kontrastującym, postmodernistycznym akcentem. Ta zmiana, podobnie jak imponująca wysokość wnętrza budynku, pozostałości oryginalnych gotyckich sklepień, a także charakterystyczna faktura czerwonej cegły, wywołują w odwiedzających szczególne poczucie czasu i przestrzeni. Te wyjątkowe cechy w połączeniu z dosłowną, fizyczną przestrzenią wszystkich zakątków budynku stanowią idealny kontekst dla dzieł sztuki prezentowanych w Galerii EL.”

Ekspozycja będzie dostępna od 9 września do 6 października, w godzinach otwarcia Galerii EL. www.galeria-el.pl

Tekst: Karina Dzieweczyńska

Kurator wystawy „między-przestrzeń”: Jacek Przybyszewski

Fotoreportaż z działań przygotowawczych: Marta Karaś
bla2

pam4

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.