„Przebudzenie” ruszyło – otwarcie odbyło się 16 maja br. w Świeckim Zamku Krzyżackim

Categories:  [POLE SZTUKI], FESTIWALE I PROJEKTY

W tym roku odbywa się już trzecia edycja projektu „Przebudzenie” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie). Jest to cykl ambitnych przedsięwzięć artystycznych, dotyczących najnowszej sztuki polskiej, obejmujący zakresem swego działania społeczność miasta Świecia (woj. kujawsko-pomorskie). Ideą projektu jest „budzenie” i kształtowanie świadomości poznawczej mieszkańców oraz wskazanie im możliwości nowego spojrzenia na sztukę współczesną.

„Przebudzenie” jest czymś więcej niż tylko prezentacją tego, co dzieje się w młodej sztuce współczesnej, ale przede wszystkim kształtuje ją i współtworzy, daje bowiem wybitnym młodym polskim artystom możliwość realizacji/urzeczywistnienia ich najnowszych pomysłów w kontekście niewielkiego miasta.

Uroczyste otwarcie tegorocznej edycji „Przebudzenia” – projektu, którego pełna nazwa na ten rok brzmi: Przebudzenie 20.10 (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) miało miejsce 16 maja br. w piwnicach Świeckiego Zamku Krzyżackiego. W mrocznym i mroźnym klimacie (bo w surowych murach Zamku zimno było okropnie!) odbyło się spotkanie z Wojtkiem Doroszukiem i projekcja jego filmów. Świecianie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć: „Piknik” (2005, 4’30), „Raspberry Days” (2008, 18’30), „Tumor Imaginis” (2008, 29’00) i „Special Features” (2009, 32’00).

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk

Wojtek Doroszuk w ramach Przebudzenia - obrzeże Świecia, fot. Marcin Saldat

Wojtek Doroszuk jako pierwszy gościł w Świeciu w tegorocznej edycji „Przebudzenia”. Od 11 maja br. artysta zbierał materiał do najnowszego swojego filmu – o Świeciu i dla Świecia, w którym aktywny udział mogli wziąć wszyscy zainteresowani i chętni mieszkańcy Świecia.

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk

Wojtek Doroszuk w ramach Przebudzenia - kręcenie filmu na terenach Zakładów Młynarskich w Świeciu, fot. Marcin Saldat

Realizując film w Świeciu, Doroszuk wykorzystał scenerię naszego niewielkiego miasta – opuszczone budynki i wyludnione miejsca, ruiny starych Młynów, okolice Zamku Krzyżackiego, dziwne obiekty, zarośnięte ścieżki itd. – z myślą o filmie pełnym napięcia i grozy.

Autor i kurator „Przebudzenia 20.10”
Karina Dzieweczyńska

Zdjęcia w ramach “Przebudzenia” – Marcin Saldat
Strona projektu: www.przebudzenie.oksir.com.pl
Organizator: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu

Projekt “Przebudzenie 20.10″ (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego “Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”

Tags: , , , , ,

Comments are closed.