„WDARWA” W ŚWIECIU – RELACJA z kolejnego etapu „Przebudzenia”. „Latająca galeria szu szu” i jej pomysł na Świecie, zrealizowany w sierpniu 2010r.

Categories:  [POLE SZTUKI], FESTIWALE I PROJEKTY

W ostatnim tygodniu sierpnia br. w Świeciu w ramach projektu „Przebudzenie 20.10” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) w naszym mieście pojawili się Szuszowcy: Piotr Kopik, Ivo Nikić i Karol Radziszewski. Poniżej krótka relacja z ich pobytu.

Projekt grupy „latającej galerii szu szu” polegał na przeprowadzeniu w Świeciu dwóch równolegle trwających akcji.

Jedną z nich było wykreowanie fikcyjnego zdarzenia. Mieszkańcy Świecia byli przekonywani, że z pobliskiej rzeki Wdy wyłowiona została wielka (ponad 2-metrowa) ryba-potwór, tzw. Wdarwa, którą artyści wystawili na widok publiczny w specjalnie zaaranżowanej przez nich przestrzeni, w niewielkim budyneczku znajdującym się na terenie szpitala psychiatrycznego, gdzie dawniej – jak wielu mieszkańców Świecia pamięta – mieścił się fryzjer, potem Klub czy Przystań Nadziei.

Ryba-potwór została wcześniej przez artystów wykreowana i odpowiednio spreparowana. Publiczność była intensywnie informowana o tym zdarzeniu przy pomocy mini kampanii reklamowej. Na terenie miasta pojawiły się ulotki i plakaty informujące o kilku-dniowym pokazie „dziwoląga”. Zarówno przy wejściu do OKSiR (od strony kina), jak i na terenie szpitala psychiatrycznego, nad wejściem do ekspozycji (gdzie znajdowała się Wdarwa), zawisły banery z hasłami: „UWAGA! RYBA-POTWÓR, WYŁOWIONY Z WDY! REKORD! 187 kg!”

"Wdarwa" - akcja Szu Szu w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., fot. Marcin Saldat

Wdarwa - akcja Szu Szu w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., Świecie, fot. Marcin Saldat

Związek zdarzenia ze sztuką został skrzętnie ukryty. W drugiej, jednocześnie prowadzonej w Świeciu przez „szu szu” akcji, artyści przeistoczyli się w zespół grający eksperymentalne szanty o nazwie „Kashanti” i zagrali dwa koncerty (jeden w Cafe Kultura, drugi – przy fontannie, w parku miejskim) oraz nagrali materiał do teledysku w różnych miejscach Świecia i jego okolicach, m.in. w Świeckim Zamku Krzyżackim, „U Columba” – nad kąpieliskiem Deczno, w pobliżu Zakładów Młynarskich. Mini-tournee „Kashanti” nie było w żaden sposób łączone z odkryciem „Wdarwy”.

"Wdarwa" - akcja Szu Szu w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., fot. Marcin Saldat

Wdarwa - akcja Szu Szu w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., Świecie, fot. Marcin Saldat

Ideą całego projektu było stworzenie zaskakującej, fikcyjnej i nadrealnej sytuacji, w którą mieli uwierzyć mieszkańcy. Koncerty komicznego zespołu miały potęgować wśród mieszkańców pewien nastrój absurdu, zapoczątkowany przez tytułową „Wdarwę”. Wykreowanie sensacji „ryba-potwór z Wdy” to – poza doraźnym ubarwieniem codzienności Świecia – próba stworzenia pewnego mitu, charakterystycznej legendy dla miasta.

Kashanti w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., fot. Marcin Saldat

Kashanti w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., Świecie, fot. Marcin Saldat

Dopiero film, dokumentujący dwa wspomniane powyżej dwutorowo biegnące wydarzenia, ma zdradzić autorstwo tych akcji, a także nakreślić połączenie między nimi. Projekcja filmu (debiut) zaplanowana została na 13 listopada br. Być może wówczas odkryte zostaną wszystkie karty – kto?, dlaczego i po co?

Tekst: Karina Dzieweczyńska,

autorka i kuratorka „Przebudzenia 20.10”

Zdjęcia: Marcin Saldat,

więcej zdjęć na stronie projektu: http://www.przebudzenie.oksir.com.pl/11.htm

Organizator projektu: Ośrodek, Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu

Projekt „Przebudzenie 20.10” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”

Kashanti w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., Świecie, fot. Marcin Saldat

Kashanti w ramach "Przebudzenia 20.10", sierpień 2010r., Świecie, fot. Marcin Saldat

Tags: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.