„Z kolekcji Bożeny Kowalskiej” – wystawa towarzysząca Targom Sztuki „Sfera Sztuki”

Categories:  [POLE SZTUKI], Bielsko-Biała

Galeria Bielska BWA (11 czerwca – 4 lipca 2010)

Wojciech Fangor, E 42, 1996

Wojciech Fangor, E 42, 1996

Wystawa jest wyborem dzieł sztuki z kolekcji wybitnej historyczki i krytyczki sztuki – Bożeny Kowalskiej. Trzon kolekcji stanowią głównie dzieła z nurtu abstrakcji geometrycznej, z pracami takich artystów jak: Henryk Stażewski, Wojciech Fangor, Ryszard Winiarski oraz Getulio Alviani, Georg-Karl Pfahler. Znajdują się w kolekcji także prace figuratywne, np. Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Brzozowskiego. Nie brakuje w niej artystów z wysoce indywidualnym, rozpoznawalnym stylem, jak np. Roman Opałka, Stanisław Fijałkowski i Günther Uecker. Wystawa towarzyszy Targom Sztuki „Sfera Sztuki”.
Do 2010 roku kolekcja ta nie była prezentowana. Na wystawie w Bielsku-Białej Bożena Kowalska pokaże około 120 prac (malarstwo, prace na papierze, obiekty przestrzenne) ze swojej kolekcji liczących 300 dzieł znanych artystów z Polski i zagranicy.
Wystawa z kolekcji Bożeny Kowalskiej w Galerii Bielskiej BWA będzie drugą w Polsce wystawą zbiorów kolekcjonerki – pierwszą była kwietniowa premierowa prezentacja w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Bielska wystawa będzie jednak dwukrotnie szerszym pokazem kolekcji niż ekspozycja w „Elektrowni”.
Wystawa towarzyszy promocji najnowszej książki Bożeny Kowalskiej pt. „Fragmenty życia”, będącej zbiorem osobistych refleksji autorki z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, utrzymanych w konwencji pamiętnika ukazującego obraz środowiska artystycznego tamtych czasów. Refleksje te stanowią interesujące uzupełnienie wielu opracowań monograficznych tej autorki. Książkę wydało MCSW „Elektrownia” w Radomiu; Galeria Bielska BWA jest współwydawcą książki.

Bożena Kowalska – doktor nauk humanistycznych, krytyk, teoretyk sztuki. Autorka kilkunastu książek z zakresu sztuki współczesnej polskiej i powszechnej, min.: „Polska awangarda malarska 1945–1980. Szanse i mity”, „Od impresjonizmu do konceptualizmu. Odkrycia sztuki”. Autorka monografii Romana Opałki, Jana Berdyszaka, Henryka Stażewskiego, Kajetana Sosnowskiego, Mariana Bogusza, Wojciecha Fangora i innych polskich artystów awangardowych. W latach 1972–2001 prowadziła w Muzeum Okręgowym w Chełmie „Galerię 72” – w ciągu 29 lat utworzyła tam autorską galerię sztuki polskiej i obcej, liczącą około 1500 eksponatów. Autorka wielu wystaw w Polsce i za granicą, publikuje artykuły o sztuce w periodykach polskich i obcych, autorka rozpraw naukowych, wstępów do katalogów (łącznie około tysiąc publikacji).

Tags: , , , , , ,

Comments are closed.