ANDRZEJ BATURO – 50 LAT Z FOTOGRAFIĄ – retrospektywa w Galerii Bielskiej BWA

Categories:  > fotografia, Bielsko-Biała, Śląsk

piątek, 7 marca:
18.00 – wernisaż
19.00 – spotkanie autorskie z Andrzejem Baturo – prowadzenie Inez Baturo

Wystawa trwa do 6 kwietnia 2014 roku.

Artysta wypowiada się w wielozdjęciowych tematach – fotograficznych odpowiednikach reportażu, felietonu i eseju. Jako fotoreporter publikował zdjęcia w najlepszych polskich pismach ilustrowanych, m.in. „itd”, „Polityce”, „Razem”; za granicą np. w „Der Spiegel”, „National Geographic”, „Voyage” Tworzy głównie fotografię czarno-białą. Uznawany jest za wybitnego przedstawiciela tzw. czarnego reportażu; dwukrotny zdobywca tytułu Fotoreportera Roku (1973, 1976).


Andrzej Baturo – urodzony w 1940 roku w Wilnie. Artysta fotografik, działacz i organizator wielu ważnych wydarzeń fotograficznych, wydawca, współtwórca, współorganizator i dyrektor generalny międzynarodowego Foto Art Festivalu w Bielsku-Białej, fundator i prezes Fundacji Centrum Fotografii, kurator Galerii Fotografii „B&B”. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki do spraw fotografii artystycznej. Autor wielu referatów na temat fotografii socjologicznej wygłaszanych na różnego rodzaju konferencjach fotograficznych i panelach dyskusyjnych w kraju i za granicą. Członek honorowy BCC.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach fotografii prasowej i pejzażowej w kraju i za granicą; wielokrotnie nagradzany za zdjęcia i fotoreportaże. Zdjęcia publikował w wielu pismach i magazynach fotograficznych w Polsce (m.in. „itd”, „Razem”, „Polityka”, a za granicą np. w „Der Spiegel”, „National Geographic”, „Voyage”). Jest autorem pocztówek, plakatów, kalendarzy oraz albumów autorskich: „Beskidy”, „Cieszyn” (razem z żoną Inez) i albumów zbiorowych: „Góry Polskie”, „Bielsko-Biała”, „Mistrzowie krajobrazu”. Album „Beskidy” otrzymał prestiżowa nagrodę „Bursztynowa Księga” podczas Spotkań Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk (1995) oraz nagrodę za Najpiękniejszą Książkę Roku w Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1995).

źródło: http://www.galeriabielska.pl

Tags: , ,

Comments are closed.