Artur Przebindowski. MEGALOPOLIS

Categories:  > malarstwo, Bielsko-Biała

Galeria Bielska BWA | Bielsko-Biała | 15 kwietnia – 3 maja (sala dolna)
wernisaż: 15 kwietnia, godz.18.00

Kilkanaście obrazów przedstawiających z lotu ptaka nieprawdopodobnie zagęszczone, zajmujące olbrzymią przestrzeń przedmieścia, ustawione ciasno obok siebie jednorodzinne domki i przylegające do siebie baraki, las dachów, anten satelitarnych. Mieszkańców nie widać.

„Te obrazy od pierwszego wejrzenia atakują fascynującym nadmiarem, wystawiając na próbę możliwości percepcyjne widza. Pociągają, uwodzą, oszałamiają. Człowiek – bo o nim opowiada malarz – jest na tych płótnach widoczny tylko poprzez swe dzieło. Miasto. I to miasto, którego siła rażenia przyprawia o zawrót głowy. Pozornie uporządkowane, ale tak naprawdę niedające się okiełznać jakimkolwiek próbom rozumowej klasyfikacji, bo choć jest teoretycznie podległe jednostce ludzkiej, uparcie wymyka się jej spod kontroli, doprowadzając swym chaotycznym ogromem do obłędu” – pisze o wystawie Artura Przebindowskiego Małgorzata Niemczyńska.

Artur Przebindowski wskazuje na bardzo osobisty motyw swojej twórczości: „Chodzi przede wszystkim o przekonującą umiejętność opowiadania o sobie, czyli o człowieku. Miasto w swojej strukturze materialnej jest śladem obecności człowieka, a w warstwie emocjonalnej – śladem ograniczonej kondycji człowieka. Zabiegi kompozycyjne, multiplikacja służą wyeksponowaniu i natężeniu tego zjawiska”.

Na wystawie obok prac, które zdobyły w 2010 roku Grand Prix na XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie prezentowane będą także nowe obrazy, powstałe w ciągu ostatnich miesięcy.

Artur Przebindowski urodził się w 1967 roku w Chrzanowie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom z grafiki projektowej uzyskał w 1993 roku w pracowni prof. Romana Banaszewskiego. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawa trwa od 15 kwietnia do 3 maja (sala dolna)

źródło: Galeria Bielska BWA

Tags: , ,

Comments are closed.