Camera Obscura – wystawa fotografii Mateusza Palki

Categories:  > fotografia, Wrocław

Wernisaż: 22.10.2009, Godz.18.00

Miejsce: ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Wystawa czynna do 22.11.2009
Wstęp wolny

Camera Obscura

Prezentowane w Firleju czarno-białe fotografie zrobione zostały za pomocą aparatu otworkowego, wykonanego przez Mateusza Palkę własnoręcznie. Jego konstrukcja została maksymalnie uproszczona, a jedyne dwa materiały użyte do jego produkcji to czarna tektura oraz taśma. Forma aparatu wymuszała stosowanie długich czasów naświetlania, dochodzących zazwyczaj do ok. 30 minut. W efekcie akt fotografowania bliższy był bardziej procesowi jakim jest widzenie niż wyrywkowemu momentowi „zdejmowania” obserwowanej rzeczywistości w ułamku sekundy. To, co w przeciągu tych długich minut nie trwało w jednym miejscu, zostało w procesie naświetlania pominięte, pozostawiając po sobie niekiedy tylko ślady światła.
Fotografie eksponowane na wystawie stanowią zapis dwuletnich podróży autora. Pojawiają się na nich miasta, takie jak Wrocław, Kraków, Lubawka, Milicz, czy wsie – Chełmsko, Trzcińsko. Dopełnienie tych zdjęć stanowią zapisy powstałe w nie do końca identyfikowalnej przestrzeni pozamiejskiej – jak lasy, góry czy jeziora.
Wzajemne relacje, jakie nieustannie powstają między fotografiami z tego cyklu, stanowią o ich osobistym i introspektywnym charakterze, wyrażając istotę „ widzenia” jako stale konstytuujący się proces.
Oryginalne odbitki to styki 9×12 cm odbite na papierze barytowym.

Mateusz Palka (ur. 1985) absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze prace wykonał w 2000 roku w nurcie fotografii inscenizowanej, następnie szczególną rolę w jego poszukiwaniach zaczęła odgrywać camera obscura. Od 2 lat zajmuje się fotografowaniem na średnioformatowych materiałach. W czerwcu 2009 roku wystawiał swoje prace w ramach drugiej edycji festiwalu „Podwodny Wrocław”.
Zajmuje się współczesną problematyką estetyki obrazu fotograficznego.
Linki do prac artysty: http://www.mateuszpalka.webpark.pl/obscura.html
http://mateuszpalka.blogspot.com/

Patronami medialnymi wystawy są portale: plfoto.com, obiektywni.pl, onePhoto.net dobreinfo.pl. Sponsorem zaś Drukarnia Grafit z Wrocławia.

Tags: , ,

Comments are closed.