Czytelnia Sztuki

Categories:  Śląsk

Gliwicka Czytelnia Sztuki jest nowo powstałym miejscem, które inicjuje i realizuje projekty artystyczne, aktywną platformą wymiany myśli na temat malarstwa, fotografii, literatury, nowych mediów, rzeźby, grafiki, happeningu i innych rejonów współczesności. Jest niekomercyjną przestrzenią instytucjonalną. Pomysłodawcą i dyrektorem Czytelni jest Grzegorz Krawczyk. Jej działalność została zainaugurowana pod koniec lutego 2010 roku spotkaniem ze Zbigniewem Liberą.

Jednym z ważniejszych aspektów działania Czytelni Sztuki jest rozbudowany program wystawienniczy, w ramach którego realizowane są projekty odwołujące się do kanonu polskiej sztuki nowoczesnej oraz równolegle prezentujące prace artystów młodych i debiutujących, polskich i europejskich. Obecność zarówno sztuki „tradycyjnej” (klasyczne malarstwo/rzeźba/fotografia) oraz propozycji alternatywnych obiektów i instalacji, a także złożonych technik artystycznych, jak i estetycznego minimalizmu, jest świadomym założeniem wynikającym z potrzeby odzwierciedlenia dynamiki naszych czasów. Cykl „Dowody tożsamości” prezentował nowe prace Jerzego Lewczyńskiego we współpracy z Ditą Pepe; w następnej edycji – fotografie Joachima Schmida i Anety Grzeszykowskiej. Osobno przedstawiona została fotografia Oliviera Siebera wraz z instalacją video Eweliny Sośniak (Hito-dawna fotografia japońska). Z kolei malarstwo Grzegorza Bieniasa (Epizody pamięci) oraz Janusza Tarabuły (Obrazy same w sobie) skonfrontowano z instalacją Szymona Kobylarza (Człowiek, który przeżył koniec świata).

Czytelnia konsekwentnie realizuje złożony program edukacyjny i zaplanowany w taki sposób, by stymulować formułowanie indywidualnych opinii, zmuszać do kreatywności, dodawać odwagi dzieciom i młodzieży w obcowaniu ze sztuką, mówieniu o niej i zadawaniu pytań (DADA, Astralony w akcji, Dziennik Miasta, Ćwierćtony).

Próba „od-hermetyzowania” sztuki, ściągnięcia jej z piedestału i postawienia oko w oko z odbiorcą jest jednym z ważniejszych zadań „czytania sztuki”. Dyskusje oraz spotkania z twórcami stanowią zatem dopełnienie jej działalności. Dotychczas Czytelnia gościła m.in.: Andrzeja Kramarza i Weronikę Łodzińskią; Jerzego Lewczyńskiego; Andrzeja Sosnowskiego, Marcina Sendeckiego oraz Tadeusza Pióro; Wojciecha Nowickiego; Pawła Brzenczka; Michała Smandka; Jakuba Banasiaka; Szymona Kobylarza.

Czytelnia współpracuje z Galerią Zderzak (z którą wydała katalog o twórczości Janusza Tarabuły), CSW Kroniką oraz Rondem Sztuki, a także Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Politechniką Śląską. Zaplanowana na wrzesień wystawa Ewy Kuryluk powstaje we współpracy z wrocławskim BWA.

Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a; 44-100 Gliwice
dyrektor: Grzegorz Krawczyk
czytelnia@czytelniasztuki.pl
www.czytelniasztuki.pl

Tags: ,

Comments are closed.