Dźwiękiem malowane. Chopinowi Jerzy Duda-Gracz.

Categories:  > malarstwo, > muzyka i taniec, Katowice

Muzeum Śląskie od 6 października do 28 listopada serdecznie zaprasza na wystawę „Dźwiękiem malowane. Chopinowi Jerzy Duda-Gracz”. Ekspozycja, zorganizowana w ramach Roku Chopinowskiego 2010, prezentuje obrazy Jerzego Dudy-Gracza zainspirowane epoką i muzyką Chopina.

Wystawa obejmuje wybraną część cyklu obrazów, zwanych kolekcją Chopinowską, autorstwa wybitnego artysty Jerzego Dudy-Gracza (1941–2004). Był pomysłodawcą i wykonawcą tego ogromnego, nie mającego odpowiednika w historii naszego malarstwa cyklu, nad którym pracował cztery lata (1999–2003). Kolekcja zatytułowana „Chopinowi Duda-Gracz” stanowi malarską interpretację wszystkich dzieł ulubionego kompozytora Jerzego Dudy-Gracza i jest swoistym hołdem złożonym przez artystę wielkiemu kompozytorowi. Obrazy z tego cyklu przypisane są odpowiednio każdemu z utworów kompozytora, a w przypadku większych form muzycznych – każdej z części utworu.

Około 100 prac wybranych spośród tej kolekcji – w tym między innymi etiudy, preludia, pieśni i inne zobrazowane formy muzyczne oraz tzw. całuny symbolizujące utwory zaginione – będzie prezentowane na wystawie. Ekspozycja pomyślana jako prezentacja współczesnej sztuki polskiej inspirowanej epoką i muzyką Chopina ma zwrócić uwagę na zjawisko oddziaływania dziedzictwa kulturowego na współczesne formy sztuk plastycznych. Stawia akcent na główne motywy łączące obu artystów: nostalgiczność, melancholijność i tęsknotę – Fryderyka Chopina za utraconą ojczyzną, a Jerzego Dudy Gracza za tym, co było i już nie powróci.

Na wystawę zaprasza stojąca przed budynkiem muzeum replika fortepianu marki Pleyel z 1847 roku, użyczona przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Od różowego fortepianu – projektu Justyny Koele, Łukasza Lędzińskiego, Mateusza Lędzińskiego, Daniela Wolfa – aż na salę ekspozycyjną zaprowadzi zwiedzających czarno-biała klawiatura.

Kurator wystawy: Agata Duda-Gracz, Henryka Olszewska-Jarema
Wystawa zorganizowana w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010.

Koncerty towarzyszące wystawie / wstęp wolny

  • 5 października /  godz. 19.30 / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej
  • Kolorowe obrazy na czarno-białej klawiaturzestudenci klas klawesynu, organów, fortepianu;  prof. Julian Gembalski, prowadzenie koncertu – prof. Marek Toporowski
  • 23 października / godz. 16.00 / Muzeum Śląskie
    Obrazy na akordeon , studenci  klasy akordeonu prof. Joachima Pichury
  • 27 listopada / godz. 16.00 / Muzeum Śląskie
    Polskie krajobrazy , Jarosław Bothur Quartet
Tags: , , , , , , , , ,

Comments are closed.