Etomik.pl

Categories:  [POLE SZTUKI]

Etomik.pl to serwis, którego celem jest udostępnianie poetyckich publikacji elektronicznych w formacie PDF. Chcemy zaproponować, szczególnie młodym ludziom, możliwość opublikowania wierszy w etomikach, tak zbiorowych, jak i indywidualnych. www.etomik.pl

W etomikach znajdą się wiersze osób zaproszonych, a także tych, które same zgłoszą chęć publikacji i spełnią określone przez redakcję serwisu kryteria.

Dlaczego warto publikować w etomik.pl?

– masz szansę, aby pokazać swoją twórczość innym w formie \”wirtualnej książki\”
– publikacje rozpowszechniane w Internecie, dają możliwość dotarcia do wielu odbiorców
– możliwość nawiązania nowych, interesujących kontaktów
– zapewniamy obsługę całego procesu od ustaleń do realizacji etomiku i promocji
– możesz uczestniczyć w ciekawym projekcie i pomagać także innym twórcom

Jak to się zaczęło… czyli ogólnie o powstaniu etomiku \”Strzał w dziesiątkę\”

Pomysł na publikację ebooka z wierszami powstał na początku 2009 roku. Ebooki zawierające po kilkanaście wierszy tworzyłem dla własnych potrzeb. Postanowiłem, że warto spróbować czegoś na większą skalę. Najlepszym rozwiązaniem wydało się stworzenie publikacji, w której zamieszczone będą wiersze kilkunastu autorów, najlepiej z terenu całej Polski. W krótkim czasie udało się zebrać dziesięć osób chętnych do udziału w projekcie.

Rozpoczęły się przygotowania – ustalanie harmonogramu prac, dobieranie potrzebnych informacji, wybór i weryfikacja tekstów. W między czasie opracowywany był wygląd tomiku. Dziesiątki maili i wiele, długich rozmowów na GadGadu, zaowocowało sporządzeniem listy wierszy, wyborem tytułu etomiku oraz zaprojektowaniem i wykonaniem okładki.

Kolejny pomysł to umieszczenie w tomiku recenzji. Szukałem osoby, która zechce napisać kilka zdań o wierszach i publikacji jako całości. Udało się porozumieć z Piotrem Nitą, którego recenzję można przeczytać w odniesieniu do każdego z autorów w tomiku, a także z Marcinem Orlińskim, który napisał ogólną opinię o całości publikacji.

Niemal równolegle z pracami nad samą publikacją, przystąpiłem do przygotowania strony internetowej, na której miał być umieszczony etomik. Wtedy właśnie zrodził się pomysł, aby w przyszłości tworzyć kolejne etomiki, zakładając że idea przetrwa i znajdą się chętne osoby, a odbiór pierwszego etomiku będzie pozytywny.

Kiedy już wszystkie materiały były przygotowane, można było przystąpić do składania tomiku w całość. Pod koniec prac, jedna z autorek zaproponowała, aby tomik wzbogacić o fotografie.
W tomiku znalazło się dziesięć fotografii autorstwa Marty Streng, których wyboru dokonała Aleksandra Polkowska.

Prace nad całością projektu tj. przygotowaniem etomiku, stworzeniem strony internetowej, opracowaniem metod dotarcia do czytelnika, zebraniem potrzebnych informacji i zaplanowanie dalszego rozwoju, trwały nieco ponad trzy miesiące.

www.etomik.pl

Tags: , , ,

Comments are closed.