Galeria TEST – 77 plakatów Jana Młodożeńca

Categories:  [POLE SZTUKI], > plakat, Warszawa

JAN MŁODOŻENIEC in memoriam 77 PLAKATÓW
Kolekcja Piotra Dąbrowskiego.

Piotr Dąbrowski (www.theartofposter.com) od połowy lat 70. kolekcjonuje polskie plakaty. Jego zbiory liczą około 16 tysięcy obiektów z lat 1899-2010. Pod koniec ubiegłego roku minęło 10 lat od śmierci Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych polskich twórców minionego wieku (1929-2000) i w związku z tą rocznicą Piotr Dąbrowski zaprezentuje w Galerii TEST wybrane plakaty Artysty ze swojej przebogatej kolekcji.

Piotr Dąbrowski mówi: „Jan Młodożeniec to wybitny przedstawiciel i współtwórca polskiej szkoły plakatu, autor wielu wybitnych dzieł tego gatunku sztuki, grafik i ilustrator współpracujący m.in. z wydawnictwami Czytelnik, Iskry, WAG. Jego przepełnione kolorem i swoistym poczuciem humoru prace przez wiele lat anonsowały wiele imprez kulturalnych, filmów, spektakli teatralnych, zapisując się swoim indywidualnym stylem w pamięci oglądających. Autor żył i pracował w Warszawie i tu wykonał największą ilość swoich dzieł. Wystawa będzie realizowana z mojej prywatnej kolekcji, oraz archiwum rodziny artysty. Na ekspozycję złożą się najlepsze plakaty artysty z lat 1955-2000. Będzie to około 70. plakatów o bardzo różnej tematyce: filmowej, teatralnej, turystycznej, wystawowej”.

Józef Wilkoń napisał o Janie Młodożeńcu: „Janek miał absolutny węch do kolorów. Mieszał i mieszał – jak najlepszy kucharz miesza przyprawy – on mieszał farby, które same w sobie nie stanowiły nic, ale razem dawały akord kolorów godny największego mistrza. Bo był wielkim malarzem. Potem spinał to wszystko klamrą rysunku nie do ruszenia. Bardzo często rysunki były wyłącznie czarno-białe, ale jakie, nic ująć nic dodać bo Janek był jeszcze wielkim grafikiem. Umiał także jak nikt widzieć świat zbudowany z liter. Ich kształt, ich wielkość, ich stopniowanie, oraz ich miejsce w całości kompozycji były trafione tak, że przylegały do siebie jak atomy. Więc był także typografem, chyba największym jakiego znam. Jakim był Janek? Był jednym z najbardziej promiennych a jednocześnie pochmurnych i nieodgadnionych ludzi jakich znałem. Jego dusza składała się z tajemniczej tkanki jak tajemnicze pochodzenie miały kolory jego plakatów. Był jak Bach twórcą niezliczonych harmonii tyle, że nie w sferze dźwięków a w sferze kolorów.”

Jan Młodożeniec urodził się w Warszawie 8.11.1929 r. Studiował na ASP w Warszawie (1948–1955) w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Dyplom otrzymał w 1955 r. W latach 1953-2000 zaprojektował ponad 400 plakatów filmowych, teatralnych oraz dla galerii i muzeów. Zajmował się także grafiką i ilustracją prasową i książkową. Współpracował m.in. z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym, Centralą Wynajmu Filmów, Krajową Agencją Wydawniczą, Polfilmem, Czytelnikiem, Iskrami, PIW-em, Wydawnictwem Literackim, „Nową Kulturą”, „Ekranem”, „Filmem”, „Miesięcznikiem Literackim”, „Ty i Ja”, „Polską”, Magazynem „Gazety Wyborczej”, „Playboyem”. Plakaty sceniczne projektował głównie dla teatrów warszawskich (Ateneum, Dramatyczny, Komedia, Lalka, Narodowy, Opera Warszawska, Powszechny, Wielki). W ostatnich latach życia intensywnie zajmował się twórczością malarską. Był członkiem ZPAP i AGI. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złote Medale 8 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie (1980) i 9 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (1981), I Nagrodę 5 Biennale Plakatu w Lahti (1983). W latach 1955-2000 prezentował swoje prace na około 50 wystawach indywidualnych (Polska, Austria, Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Włochy), uczestniczył w setkach wystaw zbiorowych.
Zmarł w Warszawie 12.12.2000 r.

Tags: , , ,

Comments are closed.