Grzegorz Sztwiertnia: ZEMSTA/REVENGE

Categories:  Śląsk

26.03-14.05.2011 I Czytelnia Sztuki, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8a I www.czytelniasztuki.pl

Wernisaż połączony ze spotkaniem z artystą: 26 marca (sobota), godz. 18.00

Kurator: Ola Wojtkiewicz

Najnowsza wystawa Grzegorza Sztwiertni podejmuje przekorną próbę spojrzenia na twórczość artysty na sposób nieco odmienny niż dotychczasowe, często zamykające ją w definicjach medycznych czy stricte cielesnych. „Wystawa jest pomyślana jako narracyjna struktura łącząca prace z różnych lat, lecz traktująca o podobnym problemie wszechobecnej w naturze i kulturze żądzy kontroli, dominacji, poniżania, odwetu i zemsty. Ten ostatni aspekt społecznej rzeczywistości, tak ważny dla polskiej w szczególności historii i tradycji, kształtuje współczesne modele ludzkich interakcji” – dookreśla artysta. Obok prezentowanych instalacji dźwiękowych („Bluzg” 2001/2009, „LiveEvil”, 2009) znajdą się nowe realizacje, nawiązujące do konstrukcji filmowych związanych z tematem przemocy czy pierwotnych korzeni agresji („Dzika banda”, 2011; „Walka o słowo (Quest For Word) II”, 2011). Zgodnie z uzasadnieniem artysty: „Prace wybrane i zrealizowane na wystawę podejmują próbę refleksji nad modelami kształtującymi te z ludzkich cech, które zdominowały, w toku doboru naturalnego (selekcji naturalnej i kulturowej), ludzkie formy współżycia.”
Dwóm premierowym instalacjom przestrzenno – dźwiękowym towarzyszyć będzie pokaz filmów „Psycho2” (2010) i „Together Through Life” (2010) oraz obrazy z serii „Prawda w malarstwie” (2006).
Zdaniem kurator projektu, Oli Wojtkiewicz: „Pracom Sztwiertni skupionym pod sztandarem „Zemsta/Revenge” towarzyszy przeczucie, że przemoc jest w dużym stopniu podłożem ludzkiej natury i historii ludzkości, a swoją estetyczną kulminację osiąga w sztuce.”

Grzegorz Sztwiertnia (1968) – artysta swobodnie poruszający się we wszystkich rejonach sztuki. Szczególnie wyczulony na problematykę indywidualnego doświadczenia fizyczności, prapoczątków systemów i zachowań społecznych oraz awangardowych teorii artystycznych. Ostatnio pierwszy w kraju prestidigitator w dziedzinie filmów found-footage; twórca instalacji, nierzadko stosujący medium malarskie. Prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Partnerzy wystawy i wydarzeń towarzyszących:

Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Rondo Sztuki
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. K. Kieślowskiego
Koło Doktorantów Wydziału Filologicznego UŚ

Patroni:

Obieg
Fragile
E-splot
Artmisja
Artluk
swiatobrazu.pl
Kulturaonline
Poka Poka Śląskie
Reflektor
Radio Katowice
TVP Katowice
Gazeta Wyborcza

Tags: ,

Comments are closed.