Jadwiga Sawicka – Byt i styl

Categories:  Lublin

„BYT i STYL” jest wystawą na temat sztuki i życia codziennego, albo: światopoglądu i wyglądu. Dla większej obiektywności i/lub atrakcyjności poprosiłam kilka zaprzyjaźnionych osób o refleksje i/lub impresje na ten temat.

otwarcie wystawy / piątek / 13.05.2011 / godz. 18.00

wystawa czynna do 10 czerwca 2011, od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00
14 maja /sobota/ w ramach Nocy Muzeów wystawa czynna w godz. 18.00-22.00

Galeria Biała / Centrum Kultury / 20-016 Lublin / ul. Narutowicza 32 /
tel. +48 81 53 603 25 / fax +48 81 53 603 12 / biala@ck.lublin.pl / biala.free.art.pl

Jadwiga Sawicka (ur. 1959, artystka z Przemyśla) – kilka obrazów o groteskowo niewesołej treści. Eksperyment wystawowy polega na przyglądaniu się relacjom zachodzącym pomiędzy obrazami i innymi realizacjami (i wyobrażaniu sobie, że to właśnie obrazy nadają ton całości).

Alicja Czernecka-Mikrut (ur. 1957, artystka malarka, fotografuje i filmuje. Mieszka w Przemyślu) – dwa filmy dokumentalne („Własne miejsce” i „Janek od motyli”) o dwóch nieznanych i egzotycznych artystach nieprofesjonalnych.

Marek Horwat (ur. 1947, mieszka w Przemyślu) – foto-książki „Opowiadania” i „Inne opowiadania”, fotografie wnętrz i wizualizacje: zderzenie różnych estetyk o podobnym natężeniu emocjonalnym.

Andrzej Juszczyk (ur. 1972, teoretyk literatury, muzyk. Mieszka w Przemyślu) – tło dźwiękowe.

Lila Kalinowska (ur. 1981, pracuje jako architekt wnętrz. Mieszka w Przemyślu) – pseudo–przestrzenie wynikłe z obrazów, pokazanie wnętrzności domu i wpływu stylu na byt.

Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego:
Paulina Dębosz – performance dekoratorski,
Patrycja Ochała – książka „Ilustracje”, performance rysunkowo-graficzny,
Paweł Granatowski – film „Przemiana”, gra komputerowa, performance muzyczny, dekoracje graficzne,
Bartosz Fic – performance muzyczny,
Piotr Różycki – performance muzyczny.

Czy twoja wersalka jest twoją ekspresją? Czy wypowiadasz się za pomocą koloru zasłon? Czy wybór tapety podyktowany był wewnętrzną potrzebą powiedzenia światu czegoś bardzo osobistego? Ubierasz się zgodnie ze swoimi poglądami? A więc: twoje emocje, myśli, pragnienia chcą przybrać materialną formę; chcą być widziane.

Ale nie tędy droga! Te środki wyrazu cię zawiodą.

Wymogi mody, presja otoczenia i bezwład wynikający z okoliczności; (odziedziczone meble, podarowane wazony, terror sentymentalnych pamiątek i ograniczenia finansowe) sprawiają, że możesz znaleźć się w konflikcie: twój wygląd i twoje otoczenie mówią o tobie co innego niż myślisz i czujesz. Do wyrażenia myśli i emocji potrzebujesz sztuki.

W skrócie: nie wybieraj obrazu, bo pasuje do zasłon. Niech obraz zadecyduje o wyborze kanapy, a muzyka, której słuchasz o tym co nosisz. Niech twoje ulubione lektury mają wpływ na wybory życiowe i wybór kolorystyki w łazience.

Uwaga: konsekwentna realizacja powyższych zaleceń może cię przerazić. Ale czy nie warto zaryzykować?

Jadwiga Sawicka

Alicja Czernecka-Mikrut, Marek Horwat, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska
oraz
Studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego:
Paulina Dębosz, Bartosz Fic, Paweł Granatowski, Patrycja Ochała, Piotr Różycki

Tags:

Comments are closed.