JOHN LURIE. PRÓBUJĘ MYŚLEĆ. PROSZĘ, BĄDŹ CICHO – tylko do 2 sierpnia

Categories:  > malarstwo, Warszawa

John Lurie – znany jest polskiej publiczności głównie za sprawą swojej muzyki oraz ról filmowych. Prowadził zespół The Lounge Lizards. Nagrał 22 płyty i skomponował muzykę do ponad 20 filmów, m.in. Inaczej niż w raju, Poza prawem, Mystery Train, Martwe gołębie, Gniazdo os i Dorwać małego. Zagrał w trzech filmach Jima Jarmuscha, a także w wielu innych produkcjach. Napisał, wyreżyserował i poprowadził kultowy serial telewizyjny Fishing with John, wydany na DVD w The Criterion Collection. Lurie jest też wydawcą muzyki fikcyjnego twórcy Marvina Pontiaca.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych artysta zamilkł. Choroba zmusiła go do wycofania się całkowicie z aktorstwa oraz uprawiania muzyki. Nie poddał się. Zajął się prawie wyłącznie malarstwem.

Wystawa prac Johna Lurie jest próbą przełamania utrwalonego wizerunku. To także próba spojrzenia na artystę poza jego rolami filmowymi. „W malarstwie tym wciąż jednak można odnaleźć znaną nam postać artysty, operującą ironicznym, absurdalnym, a czasem wisielczym humorem. Jego twórczość malarską łączy estetyczne podobieństwo z muzyką – oparta na improwizacji i spontaniczności, jest jednocześnie prowokacyjna i niepokojąca. Obrazy, niekiedy malowane starannie i z dużą wrażliwością, niemal cyzelowane, innym razem ledwie naszkicowane, powracają do pewnych motywów i postaci. Wpisane w obrazy tytuły często stanowią dowcipne i przewrotne aforyzmy. Czuje się jednak, że to sztuka bardzo osobista, że pod barwną, zabawną powierzchnią i prowokacyjnym żartem kryje się inny ton – przesyconej humanizmem zadumy, szczerej i bardzo poważnej. Utrwalony w zbiorowej pamięci wizerunek Johna Lurie – dandysa związanego nierozerwalnie z Nowym Jorkiem – wydaje się kłócić się z jego malarstwem, w którym to kondycja ludzka i natura, a nie miasto znajdują się na pierwszym planie.

John Lurie pojawił się na scenie artystycznej wiosną 2004 roku, kiedy jego obrazy po raz pierwszy pokazała Anton Kern Gallery. Od tamtej pory prace artysty są wystawiane w cenionych galeriach na całym świecie. Miał wystawy indywidualne m.in. w P.S.1 Contemporary Art Center w Nowym Jorku, Musée des Beaux-Arts w Montrealu, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean w Luksemburgu oraz w Watari Museum of Contemporary Art w Tokio, gdzie oddano mu do dyspozycji całą przestrzeń wystawienniczą. Wadsworth Atheneum w Connecticut i MoMA w Nowym Jorku włączyły jego prace do swoich kolekcji stałych.”

Źródło: materiały prasowe: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

http://johnlurieart.com
kurator Stanisław Welbel
współpraca Karolina Sulich

Tags: , ,

Comments are closed.