KOBIETY PATRZĄ Współczesne malarstwo szwedzkie

Categories:  > malarstwo, Kraków

Artystki: Bodil Hedlund, Dorina Mocan, MariaManuela, Danka Jaworska

Galeria Szara Kamienica
Kraków, Rynek Główny 6 (dziedziniec wewnętrzny)

Wernisaż: 2 września, godz. 19.00
Wystawa: 02.09 – 25.09.2011

Szwedzka scena genderowa interpretowana jest dziś jako obszar skrajnie , by nie rzec – rewolucyjnie, feministyczny. Wystawa „Kobiety patrzą” to jednak próba usytuowania się poza tego rodzaju dyskursem. Prezentowane tu malarstwo czerpie przede wszystkim z doświadczeń egzystencjalnych, z fragmentów życia „wspólnych nam wszystkim”, uniwersalnych – choć w różnorodny sposób interpretowanych. To sztuka, którą łączy nie tylko topografia przestrzeni życiowej, ale skądinąd dominujący w niej kobiecy punkt widzenia.

Dorina Mocan filtruje swoje doświadczenia przez wiek dziecięcy. Szuka utraconej niewinności, kreatywności, zagubionego pośród „dorosłych” doświadczeń humanizmu. MariaManuela Vintilescu studiuje związki pomiędzy estetyką Wschodu, a nowoczesną kulturą i takim sposobem bycia. Portretuje kobiety o delikatnej urodzie w kolorach mocnych – emblematycznych dla czytelnych tożsamościowych deklaracji. Danka Jaworska chce opowiadać czym jest, lub przewrotnie – nie jest, tzw. kobiecość. To nie materia czy cielesność przyciąga wzrok w jej obrazach, ale to co kryje się pod, czy raczej „poza” nimi. Bodil Hedlund konstruuje na płótnie misterne opowieści o wrażliwości i intymności wystawionych dziś powszechnie na sprzedaż.

Tytuł wystawy nawiązuje do filmu Ingmara Bergmana „Kobiety czekają” – I części trylogii kobiecej, w której szwedzki reżyser portretuje związki kobiet z perspektywy ich własnej emocjonalnej dojrzałości i małżeńskiego stażu.

Galeria czynna:
Wtorek – piątek: 13.00 – 18.00
Sobota: 11.00 – 17.00

Galeria Szara Kamienica prezentuje dzieła sztuki współczesnej z dziedzin grafiki, malarstwa, rzeźby, fotografii i video. Skupia się na dokonaniach młodych twórców starając się wesprzeć ich w działaniach zmierzających do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki. Realizuje także własne, nowatorskie projekty (szereg wystaw, konferencja poświęcona zagadnieniom rynku skierowana do studentów ASP (wrzesień), plany wydania książek m.in. o sztukach wizualnych, otwarty konkurs Fundacji dla absolwentów i dyplomantów szkół o profilu artystycznym) kreując przestrzeń dla interdyscyplinarnego rozwoju sztuk – miejsce spotkań, dyskusji i kreatywnej wymiany myśli.

Działalność zainaugurowaliśmy wystawą ubiegłorocznej absolwentki warszawskiej ASP – Judyty Krawczyk-Domańskiej (dyplom w pracowni L Tarasewicza z wyróżnieniem) pt „już nie ja”. W marcu gościła u nas Kinga Bella („Martwe litery”), zaś obecnie prezentujemy 3 odsłony wystawy Alias w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie – festiwalu o międzynarodowej renomie. Już wkrótce rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Fundacji Grey House, mającego wyłonić najciekawszą osobowość twórczą spośród artystów młodego pokolenia

Tags: , , ,

Comments are closed.