Kolejny etap „Przebudzenia” – Zuzanna Janin w Świeciu. 29 – 30 września br., po godz. 18.00 – wyjątkowa instalacja – videoart na terenie Świeckiego szpitala psychiatrycznego

Categories:  [EDUKACJA I POPULARYZACJA], [POLE SZTUKI], FESTIWALE I PROJEKTY
Teren szpitala psychiatrycznego w Świeciu, fot. Marcin Saldat

Teren szpitala psychiatrycznego w Świeciu, fot. Marcin Saldat

Pod koniec września br., w ramach kolejnego etapu tegorocznego „Przebudzenia”, do Świecia przyjedzie ZUZANNA JANIN. Artystka rozpocznie pracę nad najnowszym swoim projektem pod nazwą „Szpital Przemienienia”, inspirowanym historią dwóch zakładów dla psychicznie chorych: tzw. psychiatrykiem /ruiną szpitala pod Warszawą i do dziś działającym Świeckim Zakładem Psychiatrycznym.

Projekt artystki opierać się będzie na rozpięciu w czasie i w przestrzeni oraz porównaniu dwóch zakładów psychiatrycznych: Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. doktora Józefa Bednarza w Świeciu i starej zrujnowanej kliniki psychiatrycznej w Józefowie (pod Warszawą), której tereny obecnie służą grupom młodych ludzi za swego rodzaju „poligon” do tzw. „strzelanek”. Świecki Szpital Psychiatryczny stanowi imponujący teren, o wyjątkowej architekturze, wkomponowanej w przestrzeń parku.

Zuzanna Janin w Świeciu podejmie się próby symbolicznego połączenia historii obu szpitali psychiatrycznych. Projekt będzie polegał na filmowym udokumentowaniu ruin spod Józefowa, a następnie ukazaniu ich w Świeckim parku, wśród tutejszej wyjątkowej zabudowy, poprzez stworzenie w plenerze wyjątkowej video-instalacji:  projekcji symultanicznej trzech części wideo pośród parku i na fasady budynków szpitala psychiatrycznego w Świeciu.

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Œwieciu

Teren szpitala psychiatrycznego w Świeciu, fot. Marcin Saldat

W działania artystki wpisane zostaną również warsztaty video „Best/Worst” (zaplanowane od 29-30 września br., od godz. 15.00; miejsce warsztatów – w budynku koło kiosku na terenie szpitala psychiatrycznego), skierowane do mieszkańców Świecia i tematycznie związane z realizowanym w mieście przez artystkę projektem. Punktem wyjścia i inspiracją dla warsztatów będą zagadnienia historii, obiektów żywych i martwych, ciała zdrowego i chorego.

Plenerowa, wieczorna projekcja filmu (videoart) na terenie parku Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu zaplanowana jest po warsztatach „Best/Worst”, w dniach 29 – 30 września br. Projekcja ta (tworząca zarazem ekspozycję) nakręconego wcześniej w Józefowie videoart odbędzie się wśród zieleni parku szpitala psychiatrycznego, bądź na fasadach budynków Świeckiego Zakładu Psychiatrycznego i stworzy wyjątkową, jednodniową instalację.

Jakie wrażenie wywoła zderzenie historii dwóch odrębnych zakładów psychiatrycznych? Warto się o tym przekonać samemu.

Tekst: Karina Dzieweczyńska, kuratorka „Przebudzenia”
Zdjęcia: Marcin Saldat

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Œwieciu

Teren szpitala psychiatrycznego w Świeciu, fot. Marcin Saldat

Projekt „Przebudzenie 20.10” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”. Instytucja zarządzająca programem: ZACHĘTA Narodowa Galeria Sztuki

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.