Neo Rauch Begleiter. Mit realizmu

Categories:  [POLE SZTUKI], > malarstwo, Warszawa

Neo Rauch
Begleiter. Mit realizmu
12.03 – 15.05 – ZACHĘTA

Wystawa Neo Raucha w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie jest pierwszym tak szeroko zakrojonym przeglądem malarstwa tego wyjątkowego na artystycznej scenie Europy artysty, najwybitniejszego przedstawiciela tzw. lipskiej szkoły malarstwa.

Z okazji 50-tych urodzin Neo Raucha w kwietniu 2010 roku w Museum der bildenden Künste w Lipsku oraz w Pinakothek der Moderne w Monachium odbyły się dwie równoległe wystawy poświęcone temu artyście. Stało się to impulsem do udostępnienia obszernego przeglądu prac malarza także w galerii Zachęta.

Postać Neo Raucha i jego sztuka nie były dotąd szeroko znane w Polsce. Przygotowany w Zachęcie pokaz obejmuje blisko 30 prac, które powstawały w latach 1993–2011.

Obrazy Raucha, utrzymane przeważnie w jaskrawej kolorystyce, figuratywne, rozgrywają się w kilku zachodzących na siebie płaszczyznach. W jego malarstwie widoczne są wpływy dawniejszych silnych w niemieckim malarstwie tradycji – ekspresjonizmu i symbolizmu. Wyjątkowa pozycja Neo Raucha na scenie artystycznej jest wynikiem znakomitej umiejętności odkrywania w europejskiej mitologii, wywodzącego się ze specyfiki niemieckiego realizmu, obrazu człowieka i rozwijania go na wiele różnych sposobów.

Wystawie towarzyszy polsko-angielski bogato ilustrowany katalog, w którym poza tekstem kuratorskim Joanny Kiliszek znajdzie się esej Mathiasa Flügge – znanego niemieckiego krytyka sztuki, od lat badającego sztukę Europy Środkowowschodniej. Katalog zaprojektował Grzegorz Laszuk.

Ekspozycja zrealizowana przy wsparciu Fundacji Kultury Wolnego Kraju Saksonia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa pod patronatem prof. Władysława Bartoszewskiego, ministra w Kancelarii Premiera RP ds. dialogu międzynarodowego oraz Pana Rüdigera Freiherr von Fritscha, Ambasadora RFN w Polsce.

kuratorka wystawy Joanna Kiliszek
współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej, Julia Leopold

sponsor wystawy AUDI
sponsorzy galerii: PERI, Lidex, Netia
sponsorzy wernisażu: DeLonghi, Kenwood, Blikle, Freixenet
patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Polityka, TOK FM, The Warsaw Voice, Stolica, Art & Business, artinfo.pl, Kultura Liberalna

źródło: Zachęta

Tags: ,

Comments are closed.