Po drugiej stronie jutra

Categories:  [POLE SZTUKI], > wideo

Czytelnia Sztuki – Piotr Ceglarek, Po drugiej stronie jutra

09.03.2011 – 13.03.2011

W swoim najnowszym projekcie Piotr Ceglarek zabiera nas w podróż do świata „po katastrofie”. Dzięki programowi komputerowemu zaprojektowanemu przez artystę dla Czytelni Sztuki, odwiedzający staną się nie biernymi uczestnikami „spektaklu”, ale jego współautorami. Widz zaglądający do Widz zaglądający do hermetycznego pomieszczenia, zobaczy siebie od tyłu na ekranie monitora. Tło tworzyć będą tajemnicze obiekty i krajobrazy związane z końcem świata. Odrębną formą instalacji będzie dźwięk-współtworzony przez uczestnika tak wewnątrz oddzielonego ścianą pokoju, jak i z zewnątrz galerii.

Na podobieństwo powieściowej Alicji, zostajemy wciągnięci w rzeczywistość „po drugiej stronie lustra”, która, być może, stanowić będzie wyzwanie dla nas samych. Przed oczami widzimy świat odbić rzeczywistości, tj. fotografia czy film, ale to my staniemy przed wyborem kreowania światów wyobrażonych. Piotr Ceglarek zaprasza tym samym do refleksji nad naturą rzeczywistości i naszym jej postrzeganiem.

„Chcę, aby uczestnik został pochłonięty przez pewnego rodzaju grę, w której tożsamość odsuwa się na drugi plan, a osoba staje się jednocześnie twórcą i tworzywem. Przypominając naturę krzywego zwierciadła zabiera nas w poza rzeczywistość, czy też alter-rzeczywistość, do miejsca gdzie koniec świata już nastąpił, bądź nadejdzie lada moment. Jesteśmy świadkami ucieczki lub pożegnania naszego alter-ego, które być może wyczuwa nadchodzący koniec” – mówi Autor.

Pozornie skromna formalnie instalacja Piotra Ceglarka jest kontynuacją tematu podjętego przez Szymona Kobylarza w projekcie „Człowiek, który przeżył koniec świata” stanowiąc jednocześnie dopisek już nie tylko intertekstualny, lecz także „inter-artystyczny”.

Piotr Ceglarek (ur. 1981) – absolwent wydziału Grafiki Projektowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w pracowni multimedialnej prowadzonej przez Bogdana Króla. Artysta nie lubiący klasyfikacji, zajmujący się zarówno sztukami plastycznymi, muzyką elektroniczną, animacją, jak i instalacjami interaktywnymi. Współtworzył grupę artystyczną Landszaft oraz projekt muzyczny RGBoy.

Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
czytelnia@czytelniasztuki.pl
www.czytelniasztuki.pl

Partnerem wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Tags:

Comments are closed.