SPOJRZENIA 2013

Categories:  [POLE SZTUKI]

Już 24 października poznamy zwycięzcę „Spojrzeń 2013 – Nagrody Fundacji Deutsche Bank” – najważniejszego wyróżnienia w świecie polskiej sztuki. W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki trwa wystawa konkursowa, na której zobaczyć można prace piątki najciekawszych polskich artystów młodego pokolenia.

Konkurs „Spojrzenia”, dedykowany twórcom poniżej 36 roku życia, od dziesięciu lat organizują wspólnie Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska S.A. oraz Zachęta. Podczas uroczystej gali 24 października międzynarodowe jury tradycyjnie wręczy nagrodę główną w wysokości 15 tysięcy euro oraz nagrodę dodatkową w postaci trzymiesięcznego pobytu studyjnego we florenckiej Villa Romana. Ostatnia dekada pokazała, że konkurs jest prawdziwym barometrem polskiej sztuki współczesnej. Wielu uczestników poprzednich edycji zyskało status twórców światowego formatu, jak Paweł Althamer, Monika Sosnowska czy Paulina Ołowska. Laureat „Spojrzeń 2011” Konrad Smoleński, reprezentował Polskę na tegorocznym Biennale w Wenecji. Zwycięstwo oznacza więc nie tylko realne wsparcie finansowe (to najwyższa nagroda artystyczna w Polsce), ale też ważny krok w karierze twórczej i szansę by zaistnieć na polskiej i międzynarodowej scenie artystycznej.

W tym roku nominowani to twórcy urodzeni między 1977 a 1985 rokiem, reprezentujący Warszawę, Poznań i Kraków: Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. To młodzi, ale uznani już artyści, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat szczególnie zaznaczyli swoją obecność na rodzimej scenie. Choć reprezentują bardzo różne postawy twórcze, ich sztukę łączy wielość mediów jakimi się posługują – od wideo, animacji, fotografii, instalacji, performansu po grafikę. Na wystawie w Zachęcie zobaczymy ich premierowe realizacje, skupiające w sobie najważniejsze wątki ich twórczości.

Swojego faworyta „Spojrzeń 2013” wybierze także publiczność. Po raz pierwszy to media społecznościowe staną się główną areną, na której rozegra się walka o nagrodę publiczności. Głosować, a także dzielić się wrażeniami, dyskutować i śledzić aktualności związane z konkursem można za pośrednictwem profilu na Twitterze @Zacheta oraz specjalnej aplikacji na Facebooku (https://apps.facebook.com/spojrzenia_zacheta). Spontaniczną reakcję na obejrzaną wystawę ułatwią zamontowane przy wyjściu, połączone z profilami tablety. W ten sposób Zachęta pokazuje, że nowe media to nie tylko temat ważny w sztuce młodych twórców, ale też atrybut nowoczesnej instytucji kultury.

Konkurs „Spojrzenia” oraz towarzyszącą mu wystawę objął patronatem Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nominowani artyści:

Tymek Borowski – ur. w 1984 w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. W latach 2005–2009 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Leona Tarasewicza (dyplom 2009). Używa mediów cyfrowych i tradycyjnych, zajmuje się sztuką i projektowaniem. Tworzy wspólne projekty z Pawłem Śliwińskim oraz Pawłem Sysiakiem.

Piotr Bosacki – ur. 1977 w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu i Akademię Sztuk Pięknych tamże (dyplom 2004). Jest wykładowcą w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek grup Penerstwo i KOT. Tworzy filmy animowane, obiekty, instalacje, rysunki. Zajmuje się również kompozycją muzyczną i literaturą. Współpracuje z Galerią Stereo.

Karolina Breguła – ur. w 1979 w Katowicach. Mieszka i tworzy w Warszawie. Ukończyła szkołę fotograficzną GFU przy Folkuniversitetet w Sztokholmie, Europejską Akademię Fotografii w Warszawie oraz fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; doktorantka tej uczelni. Autorka fotografii, wideo oraz akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej.

Łukasz Jastrubczak – ur. 1984 roku w Zielonej Górze. Mieszka i pracuje w Krakowie. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Razem z Krzysztofem Kaczmarkiem współtworzy grupę artystyczną Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek. Wspólnie z Sebastianem Cichockim jest autorem publikacji Miraż. Gra na syntezatorze w zespole Boring Drug. Od 2012 roku koordynuje działalność Times New Arial Museum. Współpracuje z Galerią Dawid Radziszewski.

Agnieszka Polska – ur. w 1985 roku w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 2005–2010 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; a w latach 2008–2009 na Universität der Künste (w klasie Hito Steyerl) w Berlinie. Artystka sztuk wizualnych, zajmuje się animacją, wideo i fotografią. Współpracuje z Galerie Żak Branicka w Berlinie.

Spojrzenia 2013
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
wystawa otwarta do 17.11.2013
www.zacheta.art.pl
spojrzenia.zacheta.art.pl
www.facebook.com/zacheta
www.twitter.com/zacheta

źródło:

Business & Culture – strategie i komunikacja
ul. Smulikowskiego 4
00-389 Warszawa
tel. 793919129

www.businessandculture.pl

Tags:

Comments are closed.