Szymon Kobylarz, Człowiek, który przeżył koniec świata

Categories:  [POLE SZTUKI], Śląsk

Czytelnia Sztuki
Szymon Kobylarz, Człowiek, który przeżył koniec świata
21 stycznia – 06 marca 2011

21 stycznia (piątek) godzina 18.00
Wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim

Kurator: Ola Wojtkiewicz

„W 2012 roku ma nastąpić koniec świata, to prawie pewne”. Bohatera mojego projektu, który kiedyś przywitał mnie tymi słowami mógłbym nazwać fanem tej teorii. Jako, że nie udzielił mi zgody na ujawnienie swoich personaliów, jego tożsamość musi zostać tajemnicą. (…) Gdy tłumaczyłem mu, że ludzie po prostu lubią się bać, przerwał mi twierdząc, że on się niczego nie boi. Wręcz przeciwnie, chłodna analiza pozwoliła mu znaleźć bezpieczny sposób na przetrwanie. Wystarczy odpowiednio wcześniej wysłać się na orbitę okołoziemską by tam spokojnie przetrwać „zawieruchę”. Powiedział też, że jest bliski ukończenia i że dzięki temu będzie mógł przeżyć koniec świata. „Pokażę ci” – zawołał. A to, co zobaczyłem później, zapamiętam chyba do końca życia.

Szymon Kobylarz

Szymon Kobylarz, kontynuując swoją fascynację wizjami apokaliptycznymi, w Czytelni Sztuki poddaje się paranoicznym sugestiom ostatecznego kataklizmu, jaki przepowiedziano światu. Na wzór swojego bohatera, enigmatycznego i niemożliwego do rozpoznania, koncentruje się na budowie miejsca, które pozwoli mu przetrwać katastrofę.
Artystę od dawna interesują teorie końca świata mnożone przez kolejnych wizjonerów, pseudonaukowców i zwykłych śmiertelników sparaliżowanych strachem przed nieznanym. Okazuje się, że mają one swój namacalny efekt uboczny: przygotowania do ucieczki, szlifowanie technik przetrwania, budowa bunkrów. Poszukiwanie złotego środka do skutecznej ewakuacji podsyca wyobraźnię, jest matką domowych wynalazków i własnoręcznie skleconych wehikułów.
Tajemniczy bohater Kobylarza ostrzega, że jedynym sposobem na uniknięcie końca świata jest ucieczka z niego. Instalacja Kobylarza, która rozgrywa się w trzech salach Czytelni Sztuki, jest przewrotnym przedłużeniem jego myśli. Lekka i zabawna, rozegrana na kilku uzupełniających się poziomach, zderza się w pewnym sensie z przytłaczającą wizją końca, która leży u źródeł pomysłu. Praca wpisuje się w szerszy kontekst zabiegów artysty, będąc sugestywną symulacją miejsc wymyślonych ale noszących znamiona rzeczywistych. Opiera się na konstrukcji nowych przestrzeni i nastrojów, stając się artystycznym antidotum na lęki właściwe naszym czasom.
Ola Wojtkiewicz
Szymon Kobylarz (ur. 1981) – malarz, modelarz, twórca instalacji i sytuacji przestrzennych. Jako jeden z najciekawszych przedstawicieli młodej sztuki polskiej, świadomie odchodzi od malarstwa na rzecz innych środków wyrazu, traktując eksperyment jako integralną część każdego projektu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie pracuje jako asystent. Członek grupy artystycznej „Ośmiornica”.

Ola Wojtkiewicz – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk i kurator. Wykłada historię sztuki w Szkocji; publikuje w prasie polskiej i brytyjskiej. Pracuje w National Gallery w Edynburgu.

Wydarzenia towarzyszące:

21 grudnia (piątek) godzina 18:00
Spotkanie autorskie oraz dyskusja na temat twórczości artysty

11 lutego (piątek) godzina 18:00
Kosmiczna sesja Fragment seansu „Kosmiczne głazy”, opowiadającego o zagrożeniach związanych z kosmosem, połączony z dyskusją.
Prowadzą: Jarosław Juszkiewicz (publicysta zajmujący się astronautyką – Polskie Radio Katowice) i Stefan Janta (wicedyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie). W seansie zostaną wykorzystane animacje studentów SWSIM.

27 lutego (niedziela) godzina 12:00
Czasokapsuły warsztaty dla dzieci z rodzicami i wszystkich zainteresowanych prowadzi: Szymon Kobylarz

06 marca (niedziela) godzina 18;00
Laboratorium dźwiękowej interakcji przestrzennej realizacja: Piotr Ceglarek

Czas apokalipsy warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, rezerwacja czytelnia@czytelniasztuki.pl

Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
czytelnia@czytelniasztuki.pl
www.czytelniasztuki.pl

Udział w wernisażu, spotkaniach i warsztatach – bezpłatny

Tags: , ,

Comments are closed.