Trzy kobiety w warszawskiej Zachęcie

Categories:  [POLE SZTUKI], Warszawa

Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz i Ewa Partum
01.03 – 08.05

Zapraszamy na wernisaż wystawy w poniedziałek 28 lutego, o godz. 19. Otwarcie poprzedzi konferencja prasowa z udziałem: Betiny Bereś, Natalii Lach-Lachowicz i Ewy Partum, która odbędzie się w sali multimedialnej Zachęty o godz. 12.

kuratorka wystawy Ewa Toniak
projekt ekspozycji Małgorzata Szcześniak (Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego)
współprojektant ekspozycji Łukasz Kwietniewski
współpraca ze strony Zachęty Anna Tomczak, Julia Leopold

Tematem wystawy jest twórczość pionierek polskiej sztuki kobiet: Ewy Partum, Natalii Lach-Lachowicz i zmarłej w 1999 roku Marii Pinińskiej-Bereś. Okres ich działalności artystycznej przypada na drugą połowę XX i początek XXI wieku. Wszystkie od lat 70. łączyły podobne poszukiwania, w których dostrzec można wyraźne intuicje feministyczne lub identyfikację z feminizmem. W takiej konfiguracji ich prace zostaną ze sobą zestawione po raz pierwszy.

Bohaterki ekspozycji należą do głównego nurtu współczesnej sztuki polskiej, mają dobrze rozpoznane biografie, ich twórczość pozbawiona jest przymusu rekonstrukcji, czy uzupełniania, nie wydaje się jednak rozpoznawana poza gronem specjalistów. Wszystkie trzy łączy efemeryczny charakter ich wystąpień, które dziś często zachowały się jedynie w fotograficznej czy filmowej dokumentacji.

więcej – źródło: Zachęta

Tags: , , , , , , ,

Comments are closed.