WOJTEK DOROSZUK w „Przebudzeniu 20.10” – Świecie, maj 2010r.

Categories:  [POLE SZTUKI], FESTIWALE I PROJEKTY

W tegorocznej edycji „Przebudzenia” (cyklu ambitnych przedsięwzięć artystycznych z zakresu szeroko rozumianych sztuk wizualnych, realizowanych w kontekście niewielkiego miasta Świecia w kujawsko-pomorskim) jako pierwszy pojawił się Wojtek Doroszuk. Artysta przebywał w Świeciu od 11 do 17 maja i zbierał materiał do najnowszego filmu, w którego realizację zaangażował mieszkańców miasta.

12 maja odbyło się niezwykle swobodne, bezpośrednie spotkanie z artystą Wojtkiem Doroszukiem, który wszystkim zainteresowanym przedstawił wizję swojego filmu realizowanego w Świeciu.

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk - spotkanie ze statystami

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk - spotkanie ze statystami, fot. Marcin Saldat


Na spotkaniu pojawiły się osoby, które wcześniej telefonicznie skontaktowały się z Kariną Dzieweczyńską, kuratorką „Przebudzenia 20.10”. Wybór tych osób do filmu był prosty – ten, kto zadzwonił, poinformowany był o tzw. roboczym spotkaniu z artystą. Nikogo z udziału w filmie nie wykluczono. Do filmu zaproszeni zostali wszyscy, którzy po prostu chcieli się w te działania zaangażować. Nie było żadnej selekcji. Nie postawiono żadnych kryteriów wobec osób zainteresowanych. Jedynym kryterium – o ile można tak powiedzieć – była wyłącznie chęć wystąpienia w filmie, pokazania się na planie. W trakcie przyjmowania zgłoszeń na statystów nastąpiła pewna zmiana w „fabule” filmu (o ile można użyć sformułowania „fabuła” w przypadku video-art). Wojtek pod wpływem otrzymywanych na bieżąco informacji, o wieku osób, które już zgłosiły się do filmu (np. 11-letnia dziewczynka, młode dziewczyny, pan w wieku 50-ciu lat, czy też pani ok. 70-tki), zmienił role statystów na role aktorów i specjalnie, pod kątem właśnie tych zgłaszających się osób, obmyślił dla nich odpowiednie sceny do odegrania.

Początkowo miał być to film o roboczym tytule „Ostatnia noc Świecia”, w którym ukazany byłby motyw pochodu zombie. Główna rola przypaść miała właśnie statystom, odgrywającym postaci zombie, w które wcielić miało się kilkadziesiąt mieszkańców Świecia, odpowiednio ucharakteryzowanych. Pewnej majowej nocy, jako „zombie”, mieli opuścić swoje mieszkania, bloki, klatki schodowe i kierowani mroczną siłą, w zwartej kolumnie, wyjść poza miasto. Jednakże ze względu na dużo mniejszą, niż wnioskowana, kwotę dofinansowania z Ministerstwa i konieczność dokonania drastycznego cięcia w kosztach – artysta przeprowadził pewne zmiany w swoim pomyśle, które mimo wszystko wypadły niezwykle korzystnie w odniesieniu do samej idei „Przebudzenia”. Dzięki nim mieszkańcy Świecia mieli okazję być nie tylko statystami, ale chwilami również aktorami.

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk i Gosia Mazur na planie, fot. Marcin Saldat

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk i Gosia Mazur na planie, fot. Marcin Saldat

W ramach działań Wojtka Doroszuka Świecianie wzięli udział w różnego rodzaju akcjach/wydarzeniach artystycznych, m.in. na terenie Zakładów Młynarskich, gdzie pomiędzy ogromnymi silosami rozgrywało się spotkanie dwóch młodych dziewcząt, zakończone nagłym krzykiem; w zrujnowanym budynku Szpitala Psychiatrycznego, gdzie spotkała się grupa młodych kibiców Klubu Sportowego WDA Świecie, świętująca urodziny jednego z nich, czy też w scenie na łące, nad brzegiem Wdy, gdzie miał miejsce bajkowy i kiczowaty w charakterze piknik, a także w wielu innych, niecodziennych odsłonach życia.

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk, kręcenie filmu na obrzeżach Świecia, fot. Marcin Saldat

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk, akcja na obrzeżach Świecia, fot. Marcin Saldat

Film, tak, jak od początku zakładał Wojtek, nadal będzie swego rodzaju filmem grozy, pewną grą, swobodną zabawą z filmową konwencją horroru, ale nie będzie zawarty w nim pochód zombie. Akcja skoncentruje się wokół kilku scen, czasem nawet nieco absurdalnych i zbudowanych wokół nich napięć. Jakich? Zobaczymy podczas premiery filmu.

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk, piknik nad Wdą, fot. Marcin Saldat

Przebudzenie 20.10 - Wojtek Doroszuk, piknik nad Wdą, fot. Marcin Saldat

Premierę filmu zaplanowano na 6 listopada br. w Sali Widowiskowej (kinowej) Świeckiego OKSiR-u

Autor i kurator „Przebudzenia 20.10”
Karina Dzieweczyńska

Zdjęcia w ramach “Przebudzenia” – Marcin Saldat

Strona projektu: www.przebudzenie.oksir.com.pl

Organizator: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu

Projekt “Przebudzenie 20.10 (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego “Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”

Tags: , , , ,

Comments are closed.