„Żywa waluta”

Categories:  [POLE SZTUKI], > performance, > teatr, Warszawa

Na podstawie Pierre’a Klossowskiego

Wystawa sztuki współczesnej na scenie teatralnej | 28 kwietnia – 30 kwietnia 2010, godz. 17.00-22.00

Artyści:

Marie Cool i Fabio Balducci, George Brecht, Robert Breer, Lygia Clark, André du Colombier, Ceal Floyer, Prinz Gholam, Jens Haaning, Sanja Iveković, Tadeusz Kantor, Jiri Kovanda, Teresa Margolles, Gustav Metzger, Roman Ondak, Gianni Pettena, Pratchaya Phinthong, Santiago Sierra, Franz Erhard Walther, Franz West, Artur Żmijewski

Muzyka: Cornelius Cardew, La Monte Young, Christian Wolff
Wykonanie: Jean Jacques Palix i Piotr Kurek
Inscenizacja: Pierre Bal-Blanc
Kurator: Ana Janevski
Współpraca: Anna Sidorczuk

miejsce: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy im. Gustawa Holoubka | Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1

“Żywa waluta” to podróżująca i ewoluująca wystawa o niestałej formie i otwartej treści, przedstawiająca dawne i obecne postawy wobec ciała w sztukach plastycznych i scenicznych. Wystawa powstała w 2006 roku w jednym z paryskich studiów tańca i została pokazana w 2007 roku na scenie Teatru Stuk w Louvain oraz w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern w 2008 roku. Jej nowa odsłona została stworzona we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Projekt konfrontuje historyczne i bardziej współczesne sposoby traktowania ciała, koncentrując się na performansie w obrębie sztuk wizualnych i najnowszych osiągnięciach tańca współczesnego.

Tytuł wystawy nawiązuje do La Monnaie Vivante (1970), tekstu francuskiego pisarza i malarza polskiego pochodzenia, Pierre’a Klossowskiego (1905-2001). Tekst Klossowskiego przedstawia alternatywny model wymiany gospodarczej, umieszczając ciało w centrum codziennych powiązań ekonomicznych, jako jedyną obowiązującą walutę.

Żywa waluta gromadzi innowacyjne i prowokujące projekty artystów, które badają powyższe tematy pod kątem pracy z „żywym materiałem”, jego użyciem i manipulacją. Projekt odrzuca typowe sposoby eksponowania i zwiedzania wystawy. Teatr będzie gościć performanse artystów wizualnych codziennie przez pięć, sześć godzin (co przekracza czas trwania typowego przedstawienia teatralnego), podczas których publiczność będzie mogła swobodnie, we własnym rytmie zwiedzać wystawę.

Organizatorzy:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

źródło: www.artmuseum.pl

Comments are closed.