Bjørn Hegardt: FUKT IN WARSAW

Categories:  [POLE SZTUKI], Warszawa

Nowa wystawa rysunku w Laboratorium:

Otwarcie wystawy i premiera poświęconego rysunkowi magazynu FUKT nr 8/9: wtorek 8 czerwca, godz. 19.00, Galeria Laboratorium

FUKT, oznacza po norwesku „wilgoć“, czyli coś przeciwnego niż rysunek, który musi być zwykle suchy, gdyż bez tego warunku nie będzie skończony.

Bjørn Hegardt |  Jeff Olsson

Wystawa czynna do 25.07.2010
Kurator: Marianna Dobkowska

O godz. 20.00 wernisażowi będą towarzyszyły koncerty w wykonaniu
Nicka Yulmana i Adama Repuchy

FUKT (po norwesku „wilgoć”) to nazwa jednego z najciekawszych czasopism poświęconych współczesnemu rysunkowi. Wydawany od 2000 roku FUKT (jeden numer rocznie) jest galerią w formie magazynu, przestrzenią prezentacji i refleksji nad współczesnym rysunkiem, kreowaną we współpracy z międzynarodowym gronem artystów i kuratorów. FUKT skupia się na rysunku jako niezależnej praktyce artystycznej, odkrywając siłę i pojemność medium, w którym proste narzędzia zyskują nieograniczoną siłę wyrazu. Redaktorem i założycielem magazynu jest mieszkający w Berlinie norweski artysta Bjørn Hegardt.

FUKT IN WARSAW to wystawa magazynu, a pretekstem do jej realizacji jest wydanie numeru 8/9, który powstał podczas rezydencji Hegardta w Warszawie, we współpracy z polskimi artystami i kuratorami. Największy do tej pory podwójny numer magazynu zawiera prace aż 31 artystów. Dział FUKT IN FOCUS prezentuje twórczość artystów zaproszonych przez Bjørna Hegardta, w części INVITED TO INVITE wyboru dokonało dwunastu zaproszonych przez redaktora artystów i kuratorów. W ramach instalacji w galerii Laboratorium oprócz najnowszego znajdą się także poprzednie numery pisma, a także wybrane oryginalne rysunki.

Bjørn Hegardt (Norwegia) jest rysownikiem i autorem instalacji (działając w duecie z Theo Agrenem). W swojej twórczości portretuje wyludnione, surrealistyczne przestrzenie zestawiając utopijną architekturę z obiektami codziennego użytku. Jego prace zostały włączone do zbioru Vitamin D, publikacji prezentującej wybór najciekawszych współczesnych rysowników, wydanej w 2005 roku przez Phaidon Press. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Więcej: http://www.bjornhegardt.com/
http://www.fukt.de/

Obserwowana w ostatnich latach reaktywacja rysunku jako medium wynika być może z reakcji na nieograniczone możliwości dzisiejszych nowych mediów. Jest to swego rodzaju „powrót” do podstaw takich jak właśnie rysunek czy kolaż. Nie twierdzę jednak, że jest to proces przeciwko technologii czy też reakcyjny ruch, raczej poszukiwanie prostych i skutecznych sposobów ekspresji, jak także prawdopodobnie efekt lekkiego zmęczenia zbyt wielką eksploracją nowych mediów (…) Rysunek jest wciąż ważnym medium, albo zaczyna nim być. Rysunek był zawsze narzędziem, fazą / szkicem przed skończonym dziełem sztuki. Powoli rysunek usytuował się jako suwerenne medium, jak stało się to z fotografią (w świecie artystycznym) w XIX wieku.

Fragment wywiadu z Bjørnem Hegardtem, który ukazał się w Notesie nr 59 wydawanym przez Bęc Zmianę: http://www.bec.art.pl/upload/pdf/notes59_internet.pdf

Wernisażowi wystawy i premierze FUKT #8/9 będą towarzyszyły koncerty w wykonaniu Nicka Yulmana i Adama Repuchy.

Nick Yulman (USA), artysta i muzyk z Nowego Yorku, tworzy dźwiękowe instalacje i kompozycje w duchu eksperymentalnego popu, amerykańskiego folku. Podczas koncertu zaśpiewa piosenki, zagra na samodzielnie skonstruowanych i zaprogramowanych instrumentach mechanicznych i namówi publiczność do noszenia kapeluszy. Obecnie przebywa na rezydencji w artists-in-residence laboratory w CSW.

Adam Repucha (Polska), singer/songwriter, który śpiewa po polsku, lecz na gitarze gra po amerykańsku. Do jego inspiracji należą m.in. Neil Young, Marc Bolan i John Fahey. Skromne pieśni, oparte na harmoniach głosu i samotnej gitary akustycznej, wyrażają tęsknotę za żarem mórz i wiecznym latem, opiewają przemijanie, efekty świetlne, wędrówkę głodnych dusz oraz wpływ kosmosu na przyziemną materię codzienności.

FUKT – Magazine for Contemporary Drawing nr 8/9:
INVITED TO INVITE:
Kuratorzy zapraszają artystów:

Monika Branicka (pl/de) – Paweł Olszczyński (pl)
Sebastian Cichocki (pl) – Maciej Sieńczyk (pl)
Marianna Dobkowska (pl) – Jan Dobkowski (pl)
Kim Einarsson (se) – Johan Tirén (se)
Krzysztof Gutfrański (pl) – Aleksandra Waliszewska (pl)
Nina Katchadourian (us) – Kathleen Henderson (us)
Marco Raparelli & Norberto Dalmata (it) – Luigi Presicce (it)
Andreas Schalhorn (de) – Georg Bernsteiner (at)
Richard Torchia (us) – Max Maddox (us)
Line Ulekleiv (no) – Ane Mette Hol (no)
Michał Woliński (pl) – Grzegorz Drozd (pl)
Asia Żak (pl/de) – Szymon Kobylarz (pl)
Marianne Zamecznik (no) – Paolo Chiasera (it)

FUKT IN FOCUS:
Artyści zaproszeni do projektu przez Bjørna Hegardta:

Sofie Berntsen (no), Thomas Broomé (se), Pola Dwurnik (pl), Harold Fisk (us), Pia Fuchs (ca/de), Jochen Gerner (fr), Bjørn Hegardt (no), Torgeir Husevaag (no), Alevtina Kakhidze (ua), Laurent Le Deunff (fr), Maess (pl), Maja Nilsen (no), Eric Nyquist (us), Jeff Olsson (se), Leah Raintree (us), Matthias Reinhold (de), Julia Steiner (ch), Mayura Torii (jp/fr), Steingrim Veum (no)

Autorką projektu graficznego magazynu FUKT jest Ariane Spanier
Wydawca: Revolver Publishing, Berlin www.revolver-publishing.com
Przy wsparciu Billedkunstnernes Vederlagsfond, OCA oraz a-i-r laboratory, CSW Zamek Ujazdowski
ISBN 978-3-86895-088-5
Cena: 15 euro

Podczas premiery w dniu 8 czerwca będzie można nabyć magazyn w promocyjnej cenie 30 zł

Pobyt twórczy Bjørna Hegardta oraz realizacja towarzyszących mu wydarzeń są możliwe dzięki wsparciu Office for Contemporary Art Norway (OCA) oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Pobyt twórczy Nicka Yulmana oraz realizacja towarzyszących mu wydarzeń są możliwe dzięki wsparciu Trust for Mutual Understanding we współpracy z Art In General.

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exclusiv, Artinfo.pl, Sztuka.pl, Stolica

Tags: , ,

Comments are closed.