Jerzy Goliszewski: Crash

Categories:  [POLE SZTUKI]

Weissfaktor, raum für zeitgenössische kunst | Hobrechtstrasse 54 | 12047 Berlin
otwarcie: 25.09.2005, 19.00 – wystawa czynna: od 25.09 do 24.10.2010 – wstęp wolny

Bohater, filmu „Crash” Davida Cronenberga, Vaughan mówi czemu zajmuje się robieniem show o wypadkach samochodowych „to coś w czym wszyscy uczestniczymy – przekształcanie idealnego ciała za pomocą nowoczesnych technologii.”, mówiąc prościej – przetwarzanie/odtwarzanie natury sztucznymi środkami. Dla Goliszewskiego inspiracja filmem stwarza z jego obiektu site-specific, metaforę na temat artysty.

Na Hobrechtstrasse w Berlinie znajduje się Studio 54, gdzie stale rezyduje około 10 artystów. Funkcjonują oni w zamkniętym obiegu. Od ulicy oddzielają ich wystające na zewnątrz jak akwaria witryny. Jerzy Goliszewski zakrywa witrynę swoją karoserią, tworzy pracę, która jeszcze bardziej dzieli te dwa światy. Widz może obejrzeć pracę tylko z ulicy. Zostaje pozbawiony możliwości poznania tej drugiej strony w pełni.

Praca „Crash” zawiera w sobie liczne wytłoczenia i zagięcia, dzięki czemu przypomina idealnie wyprofilowaną karoserię, która dopieszczona ruchami artysty zostaje przez niego podniesiona do rangi pomnika.

Marta Czyż – kurator

Tags:

Comments are closed.