NOWOHUCKI FESTIWAL SZTUKI

Categories:  [POLE SZTUKI], FESTIWALE I PROJEKTY, Kraków

NOWOHUCKI FESTIWAL SZTUKI – to otwarta i całkowicie darmowa impreza promocyjno-targowa, po raz pierwszy organizowana przez Nowohuckie Centrum Kultury we współpracy z Agencją Artystyczną GAP. Festiwal łączyć ma prezentację różnych nurtów sztuki i designu ze sprzedażą dzieł i wyrobów artystycznych, oferowanych przede wszystkim przez młodych twórców. Targom, odbywającym się w całej przestrzeni NCK przy placu Centralnym, towarzyszyć będą wernisaże wystaw znanych krakowskich artystów, performance, warsztaty, pokazy, prezentacje multimedialne, koncerty młodych muzyków.

W ramach Festiwalu powstanie Pierwszy Mural w Nowej Hucie – malowidło na wschodniej ścianie Nowohuckiego Centrum Kultury, o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych, stworzone przez artystów z ASP. Na trzy jesienne dni Nowa Huta stanie się Nowym Kulturalnym Centrum Krakowa. Adresatami Festiwalu są nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale wszyscy krakowianie. Będziemy zachęcać do aktywnego udziału w wielowymiarowym wydarzeniu kulturalnym. Dla artystów będzie to znakomita okazja zetknięcia się z wieloma wybitnymi twórcami i podzielenia się swoim dorobkiem. (bez opłat dla artystów i uczestników) Będziemy – poprzez Żywą Sztukę – przełamywać stereotypy i bariery, zachęcając wszystkich obecnych do stałego obcowania z autentycznymi dziełami, przekonywać, że zamiast kupować reprodukcje i imitacje, warto zainwestować w coś oryginalnego i niepowtarzalnego.

Zapraszamy na cały weekend obcowania ze sztuką, bezpośredniego kontaktu z artystami, otwartej wymiany poglądów, będziemy oddziaływać na wszystkie zmysły i budować artystyczne porozumienie.

W programie min.: „Obiekty Sprężone” – przestrzenna realizacja z drewna sosnowego spajanego gwoździami i powietrza, wymiary ok. 5 x 4 x 6 m. Praca powstanie w przestrzeni publicznej Nowej Huty, w trakcie trwania festiwalu. Jej realizacja i montaż odbędzie się z zachowaniem wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa. Formy zostaną zakotwiczone w gruncie palami drewnianymi na głębokość ok. 40 cm. Palowanie zostanie wykonane w ilości gwarantującej stabilność obiektu. Konstrukcja wytrzymuje naturalne oddziaływanie przyrody i częściowo jest odporna na działania żywiołu ludzkiego. Może istnieć w przestrzeni miasta wiele lat, podlegając naturalnej destrukcji i deformacji.

18-20 października, godz. 12.00 – 20.00, plac przed głównym wejściem do Nowohuckiego Centrum Kultury.

Waldemar Rudyk – urodzony w 1960 roku w Szczekocinach. Studia w Instytucie Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 roku, w pracowni Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych.

Tags: ,

Comments are closed.