Per Ars ad Astra – Urszula Broll – Andrzej Urbanowicz

Categories:  > malarstwo, FESTIWALE I PROJEKTY, Katowice

Od 5 sierpnia do 30 września 2015 r. w ramach jubileuszowej wystawy „Per Ars ad Astra” Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris odbędzie się wystawa prac: Urszula Broll – Andrzej Urbanowicz.
Miejsce: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Urszula Broll – ur. w 1930 r. W 1955 r. uzyskała dyplom w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1953 r. była współzałożycielką grupy ST53 i brała udział we wszystkich jej wystawach. Była związana z ruchem neoawangardy i Galerią Krzywego Koła w Warszawie. Od 1967 r. brała udział w działaniach Kręgu Oneiron, którego była współzałożycielką. Od 1983 r. mieszka i tworzy pod Jelenią Górą. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. W 1994 r. w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach odbyła się jej wystawa organizowana w ramach Festiwalu Ars Cameralis.

Andrzej Urbanowicz – ur. w 1938 r. w Wilnie, zm. 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie. Artysta wizualny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Związany był przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym w Katowicach, gdzie mieszkał i pracował. Był jednym z założycieli Tajnej Kroniki Grupy Pięciu Osób, zwanej później Ligą Spostrzeżeń Duchowych lub Kręgiem Oneiron. Jego prace są zgromadzone w muzeach na całym świecie, a także w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Historii Katowic. Uważany był za ikonę polskiego undergroundu artystycznego. W 1994 r. był kuratorem wystawy Urszuli Broll, organizowanej w ramach Festiwalu Ars Cameralis. Od tego roku stale współpracował z Instytucją Kultury Ars Cameralis przy realizacji wystaw, m.in. Hansa Bellmera.

Kurator wystawy: Marek Zieliński

Kurator ze strony Biblioteki Śląskiej: Ewa Kokot

W ramach całego projektu w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej udostępnione zostaną następujące prace (prezentowane w duetach) z ekspozycji jubileuszowej „Per Ars ad Astra”:

I wystawa

Udostępnienie: 20-30 kwietnia 2015 r.

Andrzej Tobis i Sławomir Elsner

II wystawa

Udostępnienie: 6-29 maja 2015 r.

Natalia Bażowska i Jacek Rykała

III wystawa

Udostępnienie: 5 czerwca-31 lipca 2015 r.

Marek Kuś i Ireneusz Walczak

IV wystawa

Udostępnienie: 5 sierpnia-30 września 2015 r.

Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz

Organizator: Biblioteka Śląska w Katowicach

Koordynacja: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice

Kontakt: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel.: 32 255 43 21

Partnerzy projektu: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Tags: , , ,

Comments are closed.