Projekt „Przebudzenie 20.10”.

Categories:  [POLE SZTUKI], FESTIWALE I PROJEKTY

Karina Dzieweczyńska: Projekt „Przebudzenie 20.10” kontynuuje w Świeciu zainicjowaną w 2008 roku realizację artystycznych przedsięwzięć z obszaru szeroko rozumianych współczesnych sztuk wizualnych i tym samym daje wybitnym, młodym, polskim artystom możliwość urzeczywistnienia ich najnowszych pomysłów w kontekście naszego niewielkiego miasta, które w przeciągu ostatnich dwóch lat, właśnie dzięki „Przebudzeniu”, pojawiło się na mapie Polski jako niezwykle inspirujące i doskonałe miejsce na prezentację
i ambitne działania dotyczące sztuki najnowszej.

W ubiegłym roku Świecie (w ramach „Przebudzenia-Reaktywacji”) było świadkiem następujących debiutów artystycznych: cykl performances Artiego Grabowskiego zatytułowany „Statyczność (w) akcji”, akcja „Spacerująca matka” Joanny Rajkowskiej, plener rzeźbiarski „Pamiątka z Celulozy” Artura Żmijewskiego, akcja „Dyscyplina abstrakcyjna” Julity Wójcik. Z powyższych działań powstały filmy (videoart), których premiery miały miejsce w Świeciu. Są nimi: „Niepotrzebne skreślić” – film dokumentalny Anny Syczewskiej z realizacji performances Artiego Grabowskiego, „Basia” – film Joanny Rajkowskiej, „Plener rzeźbiarski. Świecie 2009” – film Artura Żmijewskiego, „Dyscyplina abstrakcyjna” – film Julity Wójcik. Ponadto, film „Plener rzeźbiarski. Świecie 2009” Artura Żmijewskiego miał również swoją światową premierę (28.10.2009r.) w Nowojorskim MoMA, gdzie artysta w ramach indywidualnej wystawy, zatytułowanej: „Sculpture Plein-air. Świecie 2009”, pokazywał m.in. ten film, a za swoje artystyczne osiągnięcia otrzymał prestiżową nagrodę Ordoway. Pozostałością po plenerze rzeźbiarskim Artura Żmijewskiego są również ogromnych rozmiarów rzeźby z metalu, postawione w przestrzeni miasta Świecia, które już na dobre wpisały się w jego pejzaż.

Celem „Przebudzenia 20.10” będzie więc zrealizowanie następnych, innowacyjnych pomysłów artystów zaproszonych do udziału w projekcie, a w kontekście ich działań jest – wpisany w ideę projektu – nacisk na zaktywizowanie, ożywienie, rozwój
i kształtowanie świadomości mieszkańców Świecia wobec sztuki współczesnej.

Projekt znalazł już uznanie nie tylko wśród mieszkańców Świecia i okolic, lecz także w całej Polsce, bowiem informacje na temat „Przebudzenia” pojawiały się m.in. zarówno na stronie blogu ArtBazaar – Kolekcjonowanie Sztuki Najnowszej, na OBIEG-u, w Polskim Radio Trójka – Radiowym Domu Kultury, jak i za granicą, czego dowodem jest światowa premiera (28.10.2009 r.) filmu Artura Żmijewskiego „Plener rzeźbiarski. Świecie 2009” w MoMA w Nowym Jorku.

Zapewniam, że i w tym roku będziemy świadkami kolejnych zaskakujących wydarzeń artystycznych. Zachęcam wszystkich do rozglądania się wokół, do zwrócenia uwagi na wydarzenia, w których możecie Państwo niespodzianie wziąć udział.

Autor i kurator „Przebudzenia 20.10”
Karina Dzieweczyńska

Strona projektu: www.przebudzenie.oksir.com.pl

Zdjęcia w ramach „Przebudzenia” – Marcin Saldat

Projekt „Przebudzenie 20.10” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie) dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Wydarzenia artystyczne. Sztuki wizualne”.

Tags: , ,

Comments are closed.