Rajmund Ziemski. Pejzaż 1953 – 2005

Categories:  [POLE SZTUKI], > malarstwo, > rysunek, Warszawa

13 lipca – 26 września –  W PONIEDZIAŁEK 12 LIPCA O GODZ. 19.00
OTWARCIE POPRZEDZI KONFERENCJA PRASOWA
KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W SALI KINOWEJ ZACHĘTY O GODZ. 12.00

Wystawa Rajmunda Ziemskiego ma charakter retrospektywny. Jej tytuł Pejzaż 1953-2005 jest odwołaniem do okresu, kiedy to przez kilkadziesiąt lat, artysta nadawał prawie wszystkim swoim obrazom tytuł Pejzaż, opatrywany zazwyczaj numerem i datą roczną. Ziemski należąc bezsprzecznie do czołówki polskiego malarstwa XX w., nie zabiegał nadmiernie o sukces u szerokiej publiczności, skupiał się na malowaniu i dydaktyce – prowadził przez ponad 20 lat bardzo popularną wśród studentów pracownię malarstwa warszawskiej ASP.

Obecna wystawa ma przypomnieć całość jego dzieła, pokazać liczne zwroty w twórczości, dążącej cały czas do najlepszego wypowiedzenia własnych emocji i lęków językiem malarskim, którym posługiwał się z maestrią i swobodą – niekiedy prowokacyjnie używając trudnych do zaakceptowania zestawień kolorystycznych, jakby pytając czy dobre malarstwo musi się ograniczać zwyczajowym poczuciem dobrego smaku. Pokazane więc będą obrazy od lat 50. do roku 2005 – i te wcześniejsze, których wysmakowanej kolorystyce i efektom fakturalnym zawdzięczał popularność oraz późniejsze, dużo mniej znane.
Przez kilkadziesiąt lat Ziemski każdego niemal dnia malował lub rysował. Rysunki, szkice do obrazów i samodzielne kompozycje, stanowią swoisty pamiętnik artysty. Na wystawie przeplatać się będą z pracami na płótnie. Będzie można obejrzeć również fragment naturalnej kompozycji ze spiętrzonych materiałów malarskich, narastających latami w centrum pracowni artysty, a także filmy archiwalne o Ziemskim.

kurator Joanna Kania
współpraca ze strony Zachęty Julia Leopold
projekt ekspozycji Grzegorz Rytel

Zrealizowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tags: , , ,

Comments are closed.